Czytam z klasą lekturki spod chmurki

Międzynarodowy projekt „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”.

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy III biorą udział w realizacji innowacji pedagogiczne- międzynarodowym projekcie czytelniczym pt. „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”- edycja II autorstwa Honoraty Szaneckiej.

Główne cele innowacji to:

- rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej
- rozwijanie aktywności czytelniczej
- doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania
- zachęcanie rodziców do czytania dzieciom
- integracja zespołu klasowego
- współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych zespołów polonijnych
- wzmacnianie więzi ze środowiskiem przyrodniczym- rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie

Projekt składa się z III modułów.

I Moduł zatytułowany „Mała chmurka w krainie drzew” realizowany był od 23.09.2020r do 15.01.2021r.

Do omówienia wybraliśmy lekturę Miry Lobe „Babcia na jabłoni”.

W tym module zrealizowaliśmy wszystkie wyznaczone zadania. Wykonaliśmy klasowe drzewo czytelnicze, uczniowie przygotowali plakaty zachęcające innych do czytania, wykonali sylwety głównego bohatera baśni, spotkali się z leśnikiem, przeczytali opowiadanie „Mała chmurka w krainie drzew” oraz wypełnili strony w lekturnikach.

Na zakończenie realizacji tego modułu klasa otrzymała certyfikat potwierdzający jego ukończenie.

Trzeba przyznać, że praca z projektem sprawia dzieciom dużo możliwości do wykazania się kreatywnością i pomysłowością oraz sprawia im dużo radości.

Magdalena Ołdakowska