Dziecięca szkoła bezpieczeństwa

Uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłonce Kościelnej uczestniczą w zajęciach „DZIECIĘCEJ SZKOŁY BEZPIECZEŃSTWA”.

Poznają między innymi zasady zdrowego stylu życia, bezpiecznych zachowań w domu, w lesie, nad wodą, w gospodarstwie rolnym oraz w sieci.

"Dziecięca Szkoła Bezpieczeństwa" to akcja organizowana przez profilaktyków z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku i realizowana przez Komendę Powiatową Policji w Wysokiem Mazowieckiem wspólnie z Urzędem Gminy w Wysokiem Mazowieckiem, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Wysokiem Mazowieckiem, Nadleśnictwem Rudka, Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Wysokiem Mazowieckiem, Miejską Pływalnią „WODNIK”,  Placówką Terenową Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Wysokiem Mazowieckiem, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Wysokiem Mazowieckiem, Narwiańskim Parkiem Narodowym oraz Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

Uroczysta inauguracja odbyła się 13 grudnia w siedzibie organizatora, czyli KPP Wysokie Mazowieckie, z udziałem wszystkich partnerów.  Podczas uroczystości uczniowie otrzymali indeksy, do których wpisywane były ich kolejne sprawności związane z bezpieczeństwem. Po uroczystości i słodkim poczęstunku mieli okazję zobaczyć najciekawsze miejsca znajdujące się  w komisariacie – dyżurkę, areszt tymczasowy, mogli zobaczyć psy służbowe, a także usiąść za kierownicą radiowozu.  Zdobyli też nowe informacje na temat pracy policji.

Druga lekcja odbyła się w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Uczniowie poznali pracę strażaków, zwiedzili stanowiska kierowania. Największą atrakcją był pokaz ratownictwa wodnego w stawie w Parku Miejskim. Strażacy ostrzegali przed niebezpieczeństwami, na które można się natknąć podczas zabaw nad wodą. Ponadto przeprowadzona została lekcja udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach, na które dzieci mogą się natknąć w codziennym życiu.

Kolejne zajęcia dotyczyły bezpiecznego korzystania z Sieci, organizatorem zajęć była Pracownia Orange. Była to trzecia lekcja w ramach akcji, która zbiegła się w czasie z Dniem Bezpiecznego Internetu. Dzieci miały okazję zwiedzenia budynku Miejskiego Ośrodka Kultury: zobaczyły salę widowiskowo-kinową, odwiedziły wszystkie działy biblioteki i Pracownię Orange, a następnie wzięły udział w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa w Internecie.

Kolejnym etapem realizacji programu był wyjazd do siedziby Narwiańskiego Parku Narodowego w Kurowie. Tam odbyło się spotkanie z przedstawicielami KRUS z Wysokiego Mazowieckiego. W ramach pogadanki poruszone zostały tematy związane z bezpieczeństwem dzieci w gospodarstwie rolnym.

W dalszej części pobytu w tym urokliwym miejscu wszyscy przeszli ścieżką edukacyjną  „Kładką wśród bagien”. Przewodnik pięknie opowiadał o przyrodzie, ptakach, owadach, ssakach i niezwykłych roślinach zamieszkujących tamtejsze tereny. Taka wyprawa to niezapomniana przygoda, ale też ogromna lekcja pokory wobec przyrody i świadomość, że to, czy dalsze pokolenia będą miały możliwość  podziwiania przyrody w dużej mierze zależy od każdego z nas. Na zakończenie wszyscy doskonale się bawili łapiąc motyle i ważki, dowiadując się przy tym wielu ciekawostek na temat tych niezwykłych owadów.

Niewątpliwie atrakcją był też wyjazd do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.  Taka wycieczka to doskonała okazja do bliższego poznania historii i tradycji Podlasia. Miejscowy przewodnik barwnie opowiadał o starych traktorach  i maszynach rolniczych, rozmaitych podlaskich chatach wiejskich urządzonych i wyposażonych według zasobności ich pierwszych gospodarzy, o starym młynie i piekarni, w której kiedyś powstawał chleb. Najwięcej radości wzbudziły jednak zwierzęta, które zupełnie nie przejmowały się obecnością ludzi i chętnie podchodziły do ogrodzenia. Wszyscy byli zachwyceni tym miejscem. W trakcie zwiedzania przybył pracownik PSSE z Wysokiego Mazowieckiego. Spotkanie miało na celu podniesienie świadomości prozdrowotnej uczniów. Prelegentka uświadomiła dzieciom, jakie produkty należy spożywać, a jakich unikać, by długo cieszyć się zdrowiem. Zwróciła również uwagę na fakt, by dbać o higienę osobistą , która jest bardzo ważna w profilaktyce wielu chorób. Była to dla uczniów cenna lekcja z zakresu edukacji prozdrowotnej.

Ostatnie zajęcia zorganizowało Nadleśnictwo Rudka. Miejscem docelowym było „ECHO LASU”. Dzieci spotkały się z pracownikami nadleśnictwa, którzy opowiedzieli o tym, jak wygląda praca leśnika, jakie niebezpieczeństwa czekają w lesie, jak odnaleźć drogę do domu, jakie zwierzęta i rośliny zamieszkują lasy. Spotkanie zakończone zostało ogniskiem i przepysznymi pieczonymi kiełbaskami.

Projekt „Dziecięcej Szkoły Bezpieczeństwa” miał zakończyć się w czerwcu 2020 roku, niestety pandemia koronawirusa na długo pokrzyżowała te plany. Pomimo przeciwności, z lekkim opóźnieniem udało się!

Dziękujemy organizatorom za miło spędzone chwile, za cudowne lekcje z prawdziwego życia, za poświęcony czas i uwagę.

Wszystkie zajęcia odbywały się w reżimie sanitarnym.

Marzena Piszczatowska