Aktualności_2020-2021

Przemoc, uzależnienie, agresja – droga donikąd

Pod takim hasłem rozpoczęliśmy w naszej szkole w Jabłonce Kościelnej kampanię przeciw wzrostowi uzależnień, przemocy i agresji w Internecie.  Od momentu pojawienia się COVID-19, czyli już od ponad roku zdalne nauczanie      i przeniesienie się do świata online spowodowało, że wiele dzieci i młodzieży spędzało dużo więcej czasu przy komputerach i smartfonach. Mówi się, że średnio to 6 godzin dziennie. Ograniczenie innych aktywności pogłębiło problem uzależnienia od Internetu i urządzeń elektronicznych. Już nawet najmłodsze dzieci zaczęły swoją przygodę z siecią dużo wcześniej niż powinni.

Tak samo, jak chronimy dzieci przed różnymi zagrożeniami w codziennym życiu, powinniśmy zwracać uwagę na przemoc i agresję, których doświadczają  w Internecie. Przemoc może dotknąć każde dziecko. Dzieci rzadko mówią o niej dorosłym. Powodów jest wiele – wstyd, obawa przed zemstą prześladowców czy też reakcją rodziców, którzy mogą w tej sytuacji ograniczyć lub zakazać korzystania       z Internetu.

Doświadczenie cyberprzemocy wywołuje silne emocje, z którymi dziecko nie potrafi sobie poradzić. Nękane czuje się osaczone, osamotnione, bezradne. Odczuwa upokorzenie, lęk, smutek. Większość z nich nie wysypia się z powodu nadużywania nowych technologii niezależnie od pory dnia. Wiele z nich kładzie się z telefonem do łóżka i rozpoczyna z nim dzień po przebudzeniu.

Uzależnienie dotyczy dzieci i młodzieży już w każdym wieku. Zaburza ich rozwój emocjonalny, psychospołeczny i ruchowy. Przebywając przez wiele godzin    w domach przed komputerem nie mając kontaktu z rówieśnikami mogą stać się zamknięte, a nawet agresywne. Jeśli dziecko nie potrafi obejść się bez technologii, gdy jej stosowanie nie jest konieczne może to świadczyć o problemie. Rodzice nie powinni tego bagatelizować wyznaczając dzienny limit korzystania z urządzenia lub szukać pomocy u specjalisty. Bo tak naprawdę dziecko zawsze woli wybrać relacje    i drugiego człowieka, tylko my jako dorośli często nie potrafimy mu tego zapewnić.

Rodzice, opiekunowie powinni zatem zwrócić szczególną uwagę na swoje dzieci, zwłaszcza, gdy są one podenerwowane, zestresowane, nerwowe w momencie, gdy muszą odłożyć telefon czy odejść od komputera.

Rodzice, którzy szukają informacji i pomocy w temacie cyberprzemocy mogą skorzystać z poradnika opracowanego i wydanego przez NASK. Poradnik „Cyberprzemoc. Włącz blokadę na nękanie” można bezpłatnie pobrać na stronie Akademii NASK. Jego autorką jest psycholog Anna Borkowska, ekspert ds. profilaktyki zachowań problemowych dzieci i młodzieży.

Marzena Piszczatowska