Aktualności

WYCIECZKA KLAS I- IV FROMBORK- KĄTY RYBACKIE- MALBORK
WYCIECZKA KLAS I- IV FROMBORK- KĄTY RYBACKIE- MALBORK

W dniach 16 i 17 maja uczniowie klas I – IV Szkoły Podstawowej w Jabłonce Kościelnej im. Jana Pawła II  wzięli udział w wycieczce Frombork - Kąty Rybackie - Malbork w ramach programu „Poznaj Polskę”. Celem programu było wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Jest to również sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki. 

Wyruszyliśmy o 6 rano i po kilkugodzinnej podróży dotarliśmy do Grunwaldu. Zwiedziliśmy z przewodnikiem muzeum i pole bitwy pod Grunwaldem. Informacje, które przekazał nam pan przewodnik były niezwykle ciekawe. Następnie pojechaliśmy do Kątów Rybackich i tam również z przewodnikiem zwiedziliśmy Muzeum Zalewu Wiślanego. Obejrzeliśmy zabytki związane z historią rybołówstwa i szkutnictwa nad Zalewem Wiślanym. Wnętrza muzeum i znajdujące się w nim eksponaty wywarły na uczestnikach duże wrażenie.                                                               

Po zwiedzeniu pięknego muzeum pojechaliśmy do Krynicy Morskiej na wyczekiwany rejs tramwajem wodnym. Podczas rejsu, którym dopłynęliśmy do Tolkmicka podziwialiśmy piękne widoki. Przejazd tramwajem wodnym to była niezapomniana atrakcja pierwszego dnia naszej wycieczki. Na koniec dnia dotarliśmy do hotelu Kopernik na obiadokolację i nocleg.

Następnego dnia udaliśmy się z przewodnikiem do Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Dzieci dowiedziały się kim był Mikołaj Kopernik, jakie miał zasługi oraz poznały ciekawostki z jego życia. Następnie spacerowaliśmy po wzgórzu katedralnym, obejrzeliśmy Katedrę. Później wyruszyliśmy do Malborka, gdzie zwiedziliśmy piękny zamek. Po zakupie pamiątek wyruszyliśmy w podróż powrotną do domu.

Wycieczka była bardzo ciekawa i na długo zostanie w pamięci uczestników.

                                                                                                 Barbara Uszyńska