Zwiedzamy Lubelszczyznę! - wycieczka edukacyjna "Poznaj Polskę"
Zwiedzamy Lubelszczyznę! - wycieczka edukacyjna

W dniach 5 – 6 maja uczniowie klas IV – VIII uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej w ramach programu „Poznaj Polskę”. To już kolejny wyjazd w tym roku szkolnym dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Celem projektu jest wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. To również sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Późnobarokowa rezydencja magnacka, dawna siedziba arystokratycznych rodów Bielińskich i Zamoyskich, zrobiła na uczestnikach wycieczki duże wrażenie. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Mogliśmy obejrzeć sakralne dziedzictwo – głównie rzeźby i poznać działania konserwatorskie ratujące te dzieła sztuki.

Kolejnym celem był spacer po Lublinie. Poznaliśmy historię Wzgórza Zamkowego, odwiedziliśmy Stare Miasto, podziwialiśmy Rynek z renesansowymi kamienicami oraz Archikatedrę.

Następnie pojechaliśmy do Nałęczowa, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Stefana Żeromskiego mieszczące się w dawnej pracowni pisarza wybudowanej w stylu zakopiańskim. W ogrodzie mogliśmy zobaczyć Mauzoleum, w którym pochowany jest Adam Żeromski, syn pisarza. To słynne uzdrowisko związane jest też z innym ważnym dla polskiej literatury twórcą. Uczniowie podczas spaceru po parku uzdrowiskowym mogli zrobić sobie zdjęcie przy pomniku Bolesława Prusa.

Następnego dnia zwiedzanie zaczęliśmy od Muzeum Czartoryskich w Puławach. Mieliśmy okazję poznać historię rodów Lubomirskich i Czartoryskich, poznać styl życia dawnych magnatów oraz zobaczyć niezwykłe pamiątki związane z historią Polski.

Ostatni etap naszej podróży to malowniczo położony nad Wisłą Kazimierz Dolny. Zaczęliśmy od spaceru przez wąwóz lessowy. Następnie zobaczyliśmy Stary Rynek z renesansowymi kamienicami, Kościół Farny z najstarszymi w Polsce organami oraz ruiny zamku. Podziwialiśmy piękne widoki z baszty zamkowej z przełomu XIII i XIV wieku. Weszliśmy też na Krzyżową Górę. Trzy nawiązujące do Golgoty krzyże postawiono tam w 1708 roku. Upamiętniają one liczne ofiary zarazy morowej, która miała miejsce na tych terenach.

Program wycieczki był z pewnością atrakcyjny. Uczniowie wrócili z niej zadowoleni, pełni wrażeń i zdobytej wiedzy.

Ewa Borecka