Wydarzenia_2018-2019

Polowa lekcja historii

W piękny wtorkowy poranek 30 kwietnia 2019 roku uczniowie naszej szkoły z  klasy VIII i III gimnazjum zostali zaproszeni przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. Brygady Kawalerii „Plis” na nietypową lekcję historii, do Stokowiska, gdzie mieści się siedziba Stowarzyszenia.

„Polowa lekcja historii” to przeniesienie zajęć dydaktyczno wychowawczych,  opiekuńczych i historycznych poza ławę szkolną. W niezwykłej scenerii, oraz w miejscach związanych z przeszłością wojenną naszego regiony przeprowadzona została nietuzinkowa dla młodego pokolenia żywa lekcja historii. Jej głównymi celami było kultywowanie pamięci o żołnierzach Brygady Kawalerii „Plis” i Żołnierzach Wyklętych, krzewienie tradycji kawaleryjskich, przybliżenie realiów epoki międzywojennej.

Oprócz niezwykle barwnej opowieści dotyczącej historii kawalerii uczniowie mieli okazję zobaczyć prezentowane przez jednego z członków grupy umundurowanie i wyposażenie żołnierzy, a także obejrzeć pokaz jazdy konnej. Punktem kulminacyjnym było posadzenie pięciu dębów upamiętniających sylwetki pomordowanych w Katyniu oficerów. Na zakończenie jedliśmy własnoręcznie upieczone w ognisku kiełbaski i śpiewaliśmy piosenki żołnierskie.

To wydarzania na długo pozostanie w naszej pamięci.

Bogusława Ignaczuk